Van egy sportmenedzselésben utazó barátom, akinek egyszer sok évvel ezelőtt elsírtam a bánatom, hogy jó sport a rali, csak mocskosul drága. Erre rávágta, hogy hülyeséget beszélek. Néztem rá bambán, és azon gondolkodtam, hogy élsportoló múlt ide, sok iskola oda, milyen fiatal, és már megőrült.
Látta rajtam, hogy lefagytam, és visszakérdezett: milyen olcsóbb sportot ismersz? Elkezdtem sorolni ami eszembe jutott, az úszást, a futást, a bírkózást, de említettem még a teniszt és a csapatsportokat. Szavamba vágott és elkezdett kérdezgetni, hogy tudom-e mibe kerül egy uszoda fenntartása, mennyibe egy úszó étkezése, az edző fizetése, a ruhák (nem a hightech cáparuhákról volt szó), edzőterem az erőnléti edzéshez, gyúró, sportorvos és az egész infrastuktúra. Majd folytatta ugyanezt a focival, tenisszel stb. Közben írta a tételeket egy kockás jegyzettömbbe. Egy fél óra után pedig azt mondta: minden sport drága, csak vannak olyan sportágak, ahol a szükséges infrastruktúrát nem kizárólag a sportolók pénzéből finanszírozzák. És azt is hozzátette, hogy ORB, vagy R2 szinten azért még lehet dolgozni anélkül, hogy az eredményesség rovására menjen, vagyis amíg egy úszó edzésen van, egy autóversenyző pénzt kereshet. Emlékszem, hogy azzal zárta: kizárt, hogy egy abszolút magyar bajnoki cím többe kerülne, mint ugyanez bármelyik nagy csapatsportban, egy N/4 pedig összemérhető egy klasszis úszó, vagy profi atléta tényleges éves költségével.
Adja magát a kérdés, hogy ha van sportmenedzseri kontakt, akkor miért nem bízzuk magunkat egy profira, és hagyjuk rá utunk egyengetését. A válasz egyszerű: kérdésemre azt mondta, hogy egyszerűen nem tudnánk megfizetni.
Nos, ha ezt a provokatív felütést megemésztettük, akkor a sport olcsóságát nézzük konkrét számokkal:
A hírek szerint egy ORB futam nézőszáma (összesen, nem versenynaponként) 80-100.000 körül mozog, hét futamra számolva 630.000 nézőt saccolhatunk, de a pécsi IRC futam szerintem ezt a számot emberesen megdobja majd. Ez pedig simán versenyképes az NB1 nézőszámaival: a 2010/11-es szezon őszi-téli idényében 316.778 néző követte a helyszínen a meccseket. Ezt 16 csapat 15 forduló alatt 120 mérkőzésen hozta össze. Nehezen kalkulálható a egy NB1-es csapat költségvetése, de nem hiszem, hogy nagyot tévedek, ha csapatonként évi átlag 300 milliót számolunk, nem állok messze a valóságtól. (A DVTK 2008-as költségvetését tervezték 280 millióra) Ez kb. 4,8 Mrd évente. Ha hihetünk a híreknek, Videoton 1,5 Mrd, DVSC 850 mill, Győr 650 mill, Pápa 260 mill, Paks 300 mill, Zalaegerszeg 350 mill, Siófok 220 mill, Kecskemét 250 mill, Kaposvár 170 mill, Haladás 300 mill, Szolnok 180-200 mill, Fradi (elvben 800) 300 mill, MTK 240 mill, UTE 400 mill, Honvéd 350 mill, Vasas 250 mill. Nos ez 6,57 Mrd forint egy évre. Könnyű kiszámolni, hogy egy nézőre jutó költség 10.370 forint. (Sajnos ilyen pontos adatokat más, ún. "látvány-sportnál" nem találtam.)
Nem zártkapus meccs. Hasonlítsuk össze egy prológgal. Segítek:
Nem hiszem el, hogy az ORB tokkal vonóval 6,5 Mrd forintba kerülne. Sőt: vannak olyan labdarúgók, akik éves jövedelméből - enyhe túlzással - bajnokságot lehet nyerni. Azt kell mondjam, igaza volt a cimborának a rali nem dárga. Vagyis piszkosul drága, de nem drágább, mint más sportágak. (Úgy is mondhatnánk: nem a rali drága.) Saját zsebből menni viszont az.
Megjegyzem, hogy a ralisport hazai marketingje kritikán aluli: nem egy blogposztban kellene a számokkal küzdeni, hanem egyfajta központi marketingstratégiában ezeket leírni. Pontos nézőszámokat, a televíziós és internetes megjelenések számított értékét kellene lobogtatni.
A folytatásban arról lesz szó, hogy miből kellene versenyezni.
Szerinted mi az olcsó?