Európa egyik legerősebb bajnoksága a magyar, ami ma kezdődik Miskolcon
Sokak szerint a magyar ralibajnokság aranykora a kétezres évek közepe, a WRC-s csaták ideje volt. A mai napig emlegetjük azokat az időket és nem csak a bezzegrégen mentalitás mondatja ezt velünk, raliszurkolókkal. Akkoriban még nem minden a megmondó emberkedésről és a mindent körülvevő negatív mentalitásról szólt, hanem igazán élvezettel jártunk ki több tízezer társunkkal együtt a versenyekre. Az azóta eltelt közel 10 év alatt sokat változott a bajnokság, voltak szebb és kevésbé szebb éveink. Most viszont eljutottunk odáig, hogy minden elfogultság nélkül kijelenthessük: a legizgalmasabb év lehet az idei.
Aki nem követi rendszeres figyelemmel a magyar ralibajnokság világát, jogosan kérdezhetné mire fel ez a nagy hurráoptimizmus. Közhelynek tűnhet ugyan, de igaz: a mezőny technikai színvonalát tekintve miénk lett Európa egyik legerősebb nemzeti bajnoksága lett 2017-re. 16db(!) top autó indul a szezonnyitó miskolci futamon, ami a nemzeti bajnokságokat tekintve kiemelkedően magas számnak tekinthető.
Mi is számít most top autónak? A WRC autók kitiltását követő időszakban előbb a S2000-es és R4-es autók számítottak bajnokesélyes technikáknak. Az R4-es autók ma már nem küzdhetnek az abszolút bajnoki címért, a S2000-es kocsik pedig kikoptak a mezőnyből és R5-ös összkerekes, turbós versenyautók lepték el a magyar bajnokságot. A jelenlegi versenyautópiacon öt márka kínál ilyen autókat, melyből négy a magyar bajnokság futamain is megtekinthető: Skoda Fabia, Ford Fiesta, Hyundai i20 és Peugeot 208.
Ranga Péter és Ranga László is ugyanolyan autóval vág neki. A Skodákat a Topp Cars műhely üzemelteti, kíváncsian várjuk a testvérharcot a bajnoki futamokon.
Az elmúlt két év bajnokautója a Skoda Fabia R5, mellyel Herczig Norbert tavaly már év közepén bebiztosította harmadik bajnoki címét. Ötből öt futamot nyert zsinórban, és már a június Székesfehérvár Ralin megnyerte a bajokságot. Idén biztosan nem lesz ilyen könnyű dolga, hiszen rajta kívül további 6 páros indul ugyanilyen autóval, köztük a két Ranga – fiú, László és Péter is.
Herczig Norbert a Skoda Rally Team Hungária versenyzője, 2017-től hivatalosan is a MOL-csapat tagja. 2015 közepétől versenyez Skoda Fabia R5-tel. A tapasztalat és az autóismeret mindenképp a javára szolgál, a tavalyi megbízható és stabil teljesítménye már az év közepén bebiztosította számára harmadik bajnoki címét.
A tavalyi 3-as géposztályban Mitsubishivel bajnokságot nyerő Balogh János-Holczer Dániel páros is R5-ös Skodára váltott. A miskolci versenyzők az elmúlt évben meggyőző fölénnyel nyerték a kategóriájukat, ezért idén is sokat várnak tőlük a szurkolók.
Fotó: Béres Gábor/Rallyedream
A feltörekvő fiatal generáció legnagyobb ígérete lehet Vincze Feri, aki Bazsó Attilával a jobbján szintén Fabia R5-be ülhet az idei szezonban. A szécsényi pilóta eddig nagyjából 100km-t tudott megtenni a kocsival, kíváncsian várjuk mire lesz képes Miskolcon.
Fotó: Béres Gábor/Rallyedream
A Skoda legerősebb konkurenciája a Ford Fiesta R5, mellyel hatan indulnak a bajnokságban. Ezzel a típussal lett tavalyi második, 2009 bajnoka, Hadik András. Ugyancsak Forddal versenyzik a háromszoros bajnok Kazár Miklós is. A szurkolók nagy örömére hazatér a tavaly a világbajnokságot is megjárt Turán Frigyes is, aki szintén Ford Fiestával áll rajthoz Miskolcon.
Fotó: Kovács Martin/MGR Images/Hadik Rallye Team
Turán Frigyes tavaly a WRC2 kategóriában indul a világbajnokságon, ahol hatból hat alkalommal tudta pontszerző helyen célba juttatni Fordját. A Katalán Ralin ráadásul dobogóra is állhatott Fiestájával. A Turán Motorsport versenyzője idén újra a magyar ralibajnokság futamain indul.
Fotó: Béres Gábor/Rallyedream
2017-ben végre megjelenik a Hyundai i20 R5 is a magyar bajnokságban. Ezzel a típussal ketten is indulnak, bár mindkét versenyző újnak számít ebben a kategóriában. Lovász Pál már rendelkezik némi hyundai-os tapasztalattal, míg Velenczei Ádám először indul a koreaiak raliautójával. Peugeot 208-ból is láthatunk egyet Magyarországon, míg az ötödik márka, a Citroen DS3 R5-tel az Európabajnokságon indul Botka Dávid.
Fotó: Béres Gábor/Rallyedream
Mennyibe került egy aktuális top-autó? A gyári versenyautók árai nem publikusak, így csak a használt- raliautó piacról tudunk képet kapni az árakról. Mint ahogyan az utcai autóknál, úgy itt is megállapítható, hogy nagy a szórás az árak között. Összességében elmondható, hogy ha valaki egy valóban bajnokesélyes autót szeretne beszerezni, legalább 200-250.000 euróval kell rendelkezzen. Bár használtan akár 200.000 alatt is elérhető egy-egy R5, Magyarországra az idei évre több versenyző és csapat is teljesen új versenyautókat hozott haza.Az Országos Rally Bajnokság mezőnye mellett az Országos Rally Challange indulói is ugyanazt a távot teljesítik majd. Ebbe a kategóriába kerültek a már lejárt homologizációjú autók: az R4-es kocsik, a spéci Ladák, de még a WRC-k is. Utóbbi versenyautóval az elmúlt években már csak egyetlen versenyző, Csík Zoltán indul, aki az idén Petter Solberg ex-gyári Subaruját mutatja meg a szurkolóknak.
Fotó: Gulyás Bence
Talán még az első osztálynál is nagyobb küzdelem várható a Rallye2 (másodosztály) versenyein. A tavaly Lada VFTS-sel bajnokságot nyerő Vizelli Károly dolgát az R2-es autókkal versenyző fiatalok nehezíthetik meg.
Az elmúlt évek hagyományaival ellentétben idén nem Egerben, hanem a 23. Hell Miskolc Ralival veszi kezdetét a 2017-es magyar ralibajnokság. A nevezési listán 140 páros szerepel, a bükki és borsodi ralipályákon szombat és vasárnap zajlik majd a küzdelem.
A verseny előtt élőben jelentkeztünk a facebook oldalunkon.