A nagy nemzetközi rendezvények – mint amilyen a Rally Hungary – különböző környezeti hatásokkal járnak, amelyeket fel kell ismerni, és aktívan dolgozni a csökkentésükön. Erre törekszik a hazai ERC-futam, a Rally Hungary szervezőbizottsága.
Immár negyedszer vendégeskedik hazánkban a rali Európa-bajnokság mezőnye. A verseny központja és szervizparkja Nyíregyházán lesz, míg a gyorsasági szakaszokat a Zempléni hegységben és környékén tartják meg október 6. és 8. között. A szervezők igyekeznek a lehető legközelebb hozni a ralit a szurkolókhoz, ezt szolgálja a Rabócsiringen, péntek este tartandó szuperspeciál, csakúgy, mint a nyíregyházi belvárosi gyorsasági szakasz. Várhatóan hatalmas érdeklődés kíséri majd a versenyt, ezért fontos, hogy a szervezőkhöz hasonlóan a nézők is minden részletre odafigyeljenek.
Erre hívja fel a figyelmet a Rally Hungary szervezőbizottsága, amely a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) környezetvédelmi akkreditációs programjához csatlakozva elkötelezi magát a hazai rali Európa-bajnoki futam ökológiai lábnyomának lehető legnagyobb mértékű csökkentése mellett, és pályázik a programban a két csillagra. A szervezők ennek érdekében összefogtak a nemzetközi s a hazai promóterrel és azok partnereivel, a helyi közigazgatási szervezetekkel és hatóságokkal a tervezés és a szervezés során.
A környezettudatosság növelése érdekében a verseny szervezője a közösségi médiafelületeit felhasználva igyekszik felhívni a figyelmet a téma fontosságára. Hangsúlyozza a tiszta és szemétmentes környezet fenntartását, ösztönzi a szurkolókat a szelektív hulladékgyűjtésre a nézői pontokon, a szervizparkban és a versenyközpontban is, valamint felhívja a figyelmet az energiatakarékosság fontosságára.
Az idei év, vagyis 2023 lesz a bázisév, amikor a rali szervezője elkezdi mérni a verseny környezeti hatásait, beleértve a víz és talajszennyezést, a zaj- és szén-dioxid-kibocsátást, a hulladéktermelést, és a következő évben 3-5 éves terveket készít az egyes területeken a környezetszennyezés csökkentésére.
„Napjaink egyik legfontosabb feladata a környezettudatos, fenntartható működés az élet minden területén, így az autósportban is – hangsúlyozta Őry Kornél, a Rally Hungary szervezőbizottságának elnöke. – Mi is elköteleztük magunkat a tudatosság növelése, a fenntartható működés mellett, és ennek szellemében működünk együtt partnereinkkel is. Szeretnénk jó példát mutatni a ralirajongóknak, legyen szó biztonságos szurkolásról, vagy éppen szelektív hulladékgyűjtésről. A rali országos bajnokság jó néhány futamán – Győrben és Salgótarjánban – már láthattuk, hogy a magyar szurkolói közösség fogékony a témára, úgyhogy a jó alapok már megvannak, azokra szeretnénk építkezni.”
A sportesemény a HUMDA a Széchenyi István Egyetemi csoport tagja, Nyíregyháza Megyei Jogú Város, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség (MNASZ), a Mitko Magyarország és a TRP Hungary, a Szerencsejáték Zrt. együttműködésével valósul meg.